19. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży – Łódź 26-28 lipca 2013 roku

8 medali ( 4 złote, 1 srebrny, 3 brązowe), dwa rekordy Polski juniorów młodszych oraz piąte miejsce w klasyfikacji drużynowej województw z dorobkiem 272 punktów zdobyli śląscy lekkoatleci podczas 19. Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży odbywającej się w dnach 26-28 lipca 2013 roku w Łodzi.

Najwyżej sklasyfikowanym klubem z naszego województwa został MOS CSiR Dąbrowa Górnicza, który zajął 17 miejsce z liczbą 37 punktów.

Uciążliwy upał, stres związany z udziałem w najważniejszej imprezie w roku i rywalizacja z najlepszymi lekkoatletami w Polsce nie przeszkodziły naszym reprezentantom w potwierdzeniu wysokiej formy sportowej, na jaką pracowali od wielu miesięcy.

Ozdobą pierwszego dnia mistrzostw był występ Ewy Swobody ( UKS Czwórka Żory). Nasza bezapelacyjnie najlepsza sprinterka, podopieczna Iwony Krupy zwyciężyła na dwóch dystansach 100m i 200m. W finale stumetrówki po raz czwarty w tym sezonie poprawiła rekord Polski juniorek młodszych uzyskując wynik 11,54 ( el. 11,76). W biegu na 200m zwyciężyła z czasem 24,03 (el. 23,92).

Autorem kolejnego rekordu Polski juniorów młodszych był znajdujący się w znakomitej formie Dawid Żebrowski (MKS-SMS Victoria Racibórz). Podopieczny Karola Szynola w biegu finałowym na 110m ppł. uzyskał wynik 13,55 ( el. 14,23).

Kolejny złoty medal dla Śląska zdobyła Katarzyna Gawlak (LKS Pszczyna), która nie zawiodła jako faworytka zwyciężając po pasjonującym finiszu w biegu na 800m z czasem 2:16,23 (el. 2:14,26).

Srebrny medal w biegu na 1500m z wynikiem 4:42,08 zdobyła Sylwia Indeka (LKS Pszczyna – trenerka Marzanna Helbik). Zarówno bieg finałowy na 800m jak i na dystansie 1500m rozgrywany był w wolnym tempie. Zawodniczki musiały i poradziły sobie nie tylko z uciążliwością upałów ale i z mocnym finiszem.

Podobnie przebiegała rywalizacja na dystansie 1500m chłopców. Rafał Biolik ( GTS Bojszowy – trener Grzegorz Tomala ) po pasjonującym finiszu zdobył brązowy medal z wynikiem 4:02,24.

Kolejne dwa brązowe medale zdobyły: Magda Niewiedział w skoku wzwyż (MKS Żywiec – trener Zbigniew Boczarski) 1,65m oraz Barbara Wizner w skoku o tyczce ( UKS Olimp Mazańcowice – trener Piotr Krupiński ) z wynikiem 3,25m.

Były też miejsca tak nie lubiane przez zawodników, tuż za podium – czwarte.
Oto autorzy:

  • Zofia Dłutek ( UKS Junior Kamesznica – trener Zbigniew Boczarski ) w skoku wzwyż – 165m.
  • Emilia Patyna (MOS CSiR Dąbrowa Górnicza – trenerka Dorota Przewięźlik ) – chód na 5000m 26:16,88 ( rekord życiowy).
  • Dawid Zaczek ( TL Pogoń Ruda Śląska – trener Czesław Jonda ) w biegu na 3000m z wynikiem 8:53,99 ( rekord życiowy).
  • Daniel Góral (MOS CSiR Dąbrowa Górnicza – trenerka Dorota Przewięźlik ) w trójskoku 13,85m (13,94m el.) rekord życiowy.

W pierwszej „ósemce” znaleźli się również:

  • Jerzy Tuszyński ( MKS MOS Płomień Sosnowiec – trener Wiesław Paszta)- 3000m 8:56,13 rekord życiowy – 5 miejsce
  • Paulina Lederer ( MKS Ustroń – trenerka Magdalena Kubala ) – skok o tyczce 3,10m – 5 miejsce
  • Grzegorz Biernat (UKS Czwórka Żory – trenerka Iwona Krupa ) 400m 49,70 sek (el. 49,94sek) – 5 miejsce
  • Sztafeta chłopców 4x100m (MKS MOS Płomień Sosnowiec– trener Ireneusz Boryka) 43,38 sek w składzie : Mateusz Pikul, Dawid Pierzgalski, Damian Kalinkiewicz, Igor Kułacz – 5 miejsce
  • Sztafeta dziewcząt 4x400m z wynikiem 3:54,68 sek (MOS CSiR Dąbrowa Górnicza – trenerka Dorota Przewięźlik) w składzie Karolina Juszczyk, Weronika Żukowska, Kinga Żukowska, Karolina Kawalec – 5 miejsce
  • Szymon Waskin ( MKS-SMS Victoria Racibórz – trener Kazimierz Stępień) – 1500m – 4:04,49 – 6 miejsce
  • Karolina Kawalec (MOS CSiR Dąbrowa Górnicza – trenerka Dorota Przewięźlik ) – 400m 57,22 (el. 56,69 rekord życiowy) – 7 miejsce
  • Agata Puchałka UKS Olimp Mazańcowice – trener Piotr Krupiński ) – skok o tyczce 3,10m – 7 miejsce.
  • Bartłomiej Myszor (TL Pogoń Ruda Śląska – trener Piotr Prencel ) – 400m 50,11sek. ( el. 49,85 sek.) – 7 miejsce
  • Renata Pierchała ( TL ROW Rybnik – trener Michał Olszar) – pchnięcie kulą 13,03m ( el. 13,23m ) – 8 miejsce
  • Jakub Magiera ( TL ROW Rybnik – trener Michał Olszar) w biegu na 800m z wynikiem 2:00,47 ( 1:56,27 el.) – 8 miejsce
  • Karol Kwiatkowski ( MKS MOS Bytom – trener Jan Widera) – 100m 11,21 sek. – 8 miejsce

Czytaj także...